• Robotický battle

V Košiciach súťažili mladí priaznivci robotiky. 4.6.2018 sa na Gymnáziu na Alejovej v Košiciach uskutočnil 9.ročník súťaže pod názvom Robotický battle pre žiakov základných a stredných škôl, ktorí prejavujú záujem o robotiku. Cieľom súťaže je popularizácia robotiky a informatiky na školách.

• Odborná stáž v Plzni

V rámci projektu "Európske vzdelanie a prax" sa 11 študentov z našej školy zúčastnilo odbornej stáže v Plzni. Naším domovom sa prechodne v termíne od 20.5.do 1.6.2018 stalo SOU elektrotechnické. Počas vyučovania na odbornom výcviku sme sa stretli s rôznymi zaujímavými praktickými úlohami. V rámci kamerového zabezpečovacieho systému sme sa dozvedeli nielen teoretické informácie ale sme si vyskúšali aj pripojenie cez WI-FI na kamery, ktoré boli inštalované v odbornej učebni. Mimoriadne zaujímavou súčasťou odbornej praxe bolo programovanie platformy ARDUINO , ktorá dokáže vykonávať jednoduché úlohy. Prakticky sme si trénovali naprogramovať rozsvietenie LED diódy alebo semafora. Záver odbornej praxe patril náročnejším úlohám z oblasti elektro pneumatiky, hydrauliky, robotiky . Výstupom tejto časti praxe bolo prepojenie príkazov z PC s výrobnou linkou, ktoré umožnili vykonávať činnosti na nej( posúvanie paliet, časovanie,...).

• Vedieť sa správne rozhodnúť 2018

V rámci prvého kola súťaže "Vedieť sa správne rozhodnúť" žiaci stredných škôl (celkovo 42 tímov) riešili prípadovú štúdiu zameranú na formu spravodlivého obchodu Fair Trade. Vyjadrovali svoj názor a postoj k dôveryhodnosti tohto konceptu a ako naučiť Slovákov nakupovať Fair Trade produkty. Téma bola veľmi náročná a rozhodovanie ťažké. Úspechom nášho tímu: Kristián Rusnák, Peter Kuric (2.E tel) bol postup do celoslovenského finále, ktoré sa konalo dňa 29.5.2018 v priestoroch firmy HPE Bratislava.

• Svet pred objektívom

V dňoch 23.- 27. apríla 2018 sa uskutočnilo druhé medzinárodné stretnutie v rámci projektu „Svet pred objektívom“. Pre študentov boli pripravené zaujímavé akcie a workshopy spojené s tvorbou a úpravou fotografie. Pracovali v piatich medzinárodných skupinách, v ktorých sa zdokonaľovali nielen pri tvorbe fotografie, ale aj v jazykových schopnostiach. Hneď po privítaní ich čakala exkurzia do fotoštúdia, kde pod vedením profesionálneho fotografa Filipa Kormaňáka získali nové skúsenosti vo fotení na biele aj čierne plátno a aj pri práci so svetlom.

• Výsledky prijímacieho konania pre školský rok 2018/2019

Prehľad výsledkov prijímacieho konania podľa študijných odborov - 17.5.2018

IX. ročník súťaže Ekonomický tím

Dňa 28.3.2018 sa v audioučebni našej školy konal 9.ročník inovovanej súťaže "Ekonomický tím". Zúčastnilo sa jej 5 trojčlenných družstiev zo všetkých ročníkov a odborov, v ktorých je dominantným predmetom ekonomika.

Súťažiace tímy riešili nielen odborné testy, ale hravou formou preukazovali svoju šikovnosť a zdatnosť v rôznych zábavných kolách, ktoré súviseli s ekonomikou (napr. doplňovačka, úlohy na odhad, reťazovka, znalosť krajín EÚ, prehľad o bankovkách, logách firiem, politikov , atď.).

Súťaž organizovali Ing. E. Turzová a Ing. J .Kubáleková. Porotu tvorili žiačky triedy III.J odbor TAP.

Prehľad výsledkov:

1. miesto - V.A - odbor BOA (Kucejová, Bobok, Hromada) - získali 106 bodov
2. miesto - IV.A - odbor BOA (Pappová, Bolchová, Plšeková) - získali 94 bodov
3. miesto – III .A - odbor BOA (Bieliková, Beňová, Drexler)
                 II. A- odbor BOA (Knap, Matušková, Čepcová) - obe družstvá získali 93 bodov

Poďakovanie za pekné výkony patrí nielen víťazným tímom, ale aj ostatným zúčastneným tímom.

Ing. E.Turzová