• ZENIT v programovaní

Dňa 16. októbra 2018 sa uskutočnilo školské kolo súťaže Zenit v programovaní. Súťaž prebieha v rovnakom termíne, čase a s rovnakými úlohami na celom Slovensku.

Na našej škole sa súťaže zúčastnili iba študenti 3. a 4. ročníka, teda iba v jednej kategórii A.

• Svet pred objektívom

V dňoch 8.10. až 12.10. sa 5 žiaci odboru grafik digitálnych médií spolu s dvomi vyučujúcimi zúčastnili odbornej stáže v Holandsku. Stáž bola zameraná, ako názov prezrádza, na fotografovanie. Študenti mali možnosť vidieť super modernú školu s vybavením, aké u nás vídať iba u profesionálnych fotografov, a tiež mali možnosť si toto vybavenie aj vlastnoručne vyskúšať. Bolo to počas workshopu, kde sa sami medzi sebou stylovali a fotili v téme „high society“. Taktiež si vyskúšali svoje zručnosti v kreslení, a samozrejme nechýbalo ani fotografovanie v meste. Najprv mali zachytiť život v meste Arnhem, kde sa projekt konal, a neskôr nafotiť architektúru a životný štýl v hlavnom meste Holandska, v Amsterdame. Amsterdam sa nám veľmi páčil a veľmi sme si užili atmosféru najmultikultúrnejšieho mesta Európy.

• Mobilita študentov SOŠ Handlová v SŠEE Sokolnice

V dňoch 1.10.-12.10.2018 sa 6 študentov (z tried 2.B, 2.C, odbor mechanik počítačových sietí) a 2 pedagogickí pracovníci zúčastnili odbornej stáže v SŠEE v Sokolniciach v rámci zvyšovania kvality odborného vzdelávania. Stáž sa uskutočnila vďaka projektu Erasmus .Študenti absolvovali počas pobytu praktické vyučovanie vo firme ESB Brno(PC siete)a v dielňach SŠEE Sokolnice , kde si rozšírili znalosti z oblasti obnoviteľných zdrojov ( v špičkovo zariadenom Energy centre), zlepšili si praktické zručnosti v programovaní podľa zadanej úlohy a pracovali aj v zaujímavom programe Arduino . Okrem odborných zručností si študenti preverili aj svoje komunikačné schopnosti a to v rámci spoločnej práce na zadaných úlohách so zahraničnými študentmi, ktorí študujú v Sokolniciach. Svoje poznatky na záver pobytu študenti prezentovali pred odbornou komisiou.

• Stredoškolák - hrdina remesla

V Trenčíne sa 4. 10. - 5. 10. 2018 uskutočnil už 20. ročník prezentačnej výstavy Stredoškolák – hrdina remesla, ktorá bola súčasťou Európskeho týždňa odborných zručností. Cieľom samotnej výstavy bolo ponúknuť žiakom základných škôl a ich rodičom prehľad o ponuke odborného vzdelávania a poukázať na možnosti uplatnenia sa na trhu práce, získavať žiakov na remeslá a technické odbory, ktoré sú potrebné pre priemyselné odvetvia. Na výstavisku sa predstavili aj zamestnávatelia, ktorí pôsobia na pôde Trenčianskeho samosprávneho kraja, zamestnávatelia z okolitých regiónov i zamestnávatelia ponúkajúci štúdium v systéme duálneho vzdelávania.

Študentky bilingválnej obchodnej akadémie
získali certifikát podnikateľských zručností ESP

Sára Hubinová a Miriama Pekárová, študentky IV. L triedy (obchodná akadémia) získali Entrepreneurial Skills Pass (ESP). ESP je medzinárodne uznávaný certifikát, ktorý osvedčuje podnikateľské zručnosti študentov vo veku 15 až 20 rokov. Podmienkou získania certifikátu je absolvovanie reálnej podnikateľskej skúsenosti, vypracovanie sebahodnotenia a úspešné zvládnutie záverečného testu.

Základom bola reálna podnikateľská skúsenosť počas školského roka. Všetci študenti IV. L triedy boli v rámci predmetu aplikovaná ekonómia zapojení do vzdelávacieho programu neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko. Založili si vlastnú firmu a reálne si odskúšali svoj podnikateľský nápad v praxi. Mali možnosť získať vedomosti, zručnosti a kompetencie potrebné na vedenie vlastného podniku alebo pre úspešné zamestnanie sa. Druhou časťou bol sebahodnotiaci dotazník, ktorý mapoval ich celkový podnikateľský pokrok. Posudzovanými kľúčovými podnikateľskými kompetenciami boli kreativita, vytrvalosť, vynaliezavosť, sebavedomie, iniciatíva, tímový duch a zmysel pre zodpovednosť. Záverečný test, ktorý študentky absolvovali 15. júna 2016, preveril ich podnikateľské, ekonomické a finančné vedomosti.

Získanie ESP certifikátu otvára študentkám aj ďalšie príležitosti – už 21. júna 2016 sa v Bratislave zúčastnia aktivity Job Shadowing v spoločnosti AT&T Global NetWork Services Slovakia.

Sáre Hubinovej a Miriame Pekárovej blahoželáme k úspešnému získaniu ESP certifikátov a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

Ing. Ľubica Varsová