• "Čistá energia - zelené riešenie pre Európu"

Tretie nadnárodné stretnutie spojené s krátkodobou školiacou aktivitou študentov sa v rámci projektu „Čistá energia- zelené riešenie pre Európu“ uskutočnilo na pôde partnerskej školy v Novej Gorici v Slovinsku v termíne 19. 03. - 23.03. 2018. Zúčastnilo sa ho všetkých sedem projektových partnerov.

Na začiatku projektového stretnutia študenti jednotlivých partnerských škôl odprezentovali vopred pripravené prezentácie o čistej energii a o efektívnom využití obnoviteľných zdrojov energie v inteligentnej domácnosti.

•  Darovanie krvi

27. marec 2018 – na pôde našej školy sa uskutočnilo opäť darovanie krvi, výnimočná akcia. Študenti si uvedomili, že v živote človeka je veľmi dôležité všímať si aj iných, veď koľkí potrebujú pomoc od druhých. Krv znamená pre mnohých ľudí „dar života“, pretože podstupujú rôzne operácie, utrpeli úraz, či potrebujú krv pre liečbu svojho ochorenia. Vyše 50 študentov nabralo odvahu a rozhodli sa darovať krv. Odmena za tento nesebecký čin nebola materiálna, ale pocit vykonaného dobrého skutku ju určite prekonal. Vďaka nim si Národná transfúzna stanica Martin odniesla z našej školy nemalé množstvo vzácnej tekutiny, ktorá určite zachráni nejeden ľudský život.

dňa 19.4.2018 o 16.00 hod. sa uskutočnia triedne schôdzky rodičovského združenia.

Rada rodičov sa uskutoční 19.4.2018 o 17.00 hod. v učebni A310.

Rada školy sa uskutoční 19.4.2018 o 18.00 hod. v učebni A310.

• IX. ročník súťaže Ekonomický tím

Dňa 28.3.2018 sa v audioučebni našej školy konal 9.ročník inovovanej súťaže "Ekonomický tím". Zúčastnilo sa jej 5 trojčlenných družstiev zo všetkých ročníkov a odborov, v ktorých je dominantným predmetom ekonomika.

Súťažiace tímy riešili nielen odborné testy, ale hravou formou preukazovali svoju šikovnosť a zdatnosť v rôznych zábavných kolách, ktoré súviseli s ekonomikou (napr. doplňovačka, úlohy na odhad, reťazovka, znalosť krajín EÚ, prehľad o bankovkách, logách firiem, politikov , atď.).

• Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky

Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky sa bude konať v dňoch 16.4. až 19.4.2018 - organizácia PČOZ 2018

Zoznam študentov je na nástenke bloku "A".

Študentky bilingválnej obchodnej akadémie
získali certifikát podnikateľských zručností ESP

Sára Hubinová a Miriama Pekárová, študentky IV. L triedy (obchodná akadémia) získali Entrepreneurial Skills Pass (ESP). ESP je medzinárodne uznávaný certifikát, ktorý osvedčuje podnikateľské zručnosti študentov vo veku 15 až 20 rokov. Podmienkou získania certifikátu je absolvovanie reálnej podnikateľskej skúsenosti, vypracovanie sebahodnotenia a úspešné zvládnutie záverečného testu.

Základom bola reálna podnikateľská skúsenosť počas školského roka. Všetci študenti IV. L triedy boli v rámci predmetu aplikovaná ekonómia zapojení do vzdelávacieho programu neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko. Založili si vlastnú firmu a reálne si odskúšali svoj podnikateľský nápad v praxi. Mali možnosť získať vedomosti, zručnosti a kompetencie potrebné na vedenie vlastného podniku alebo pre úspešné zamestnanie sa. Druhou časťou bol sebahodnotiaci dotazník, ktorý mapoval ich celkový podnikateľský pokrok. Posudzovanými kľúčovými podnikateľskými kompetenciami boli kreativita, vytrvalosť, vynaliezavosť, sebavedomie, iniciatíva, tímový duch a zmysel pre zodpovednosť. Záverečný test, ktorý študentky absolvovali 15. júna 2016, preveril ich podnikateľské, ekonomické a finančné vedomosti.

Získanie ESP certifikátu otvára študentkám aj ďalšie príležitosti – už 21. júna 2016 sa v Bratislave zúčastnia aktivity Job Shadowing v spoločnosti AT&T Global NetWork Services Slovakia.

Sáre Hubinovej a Miriame Pekárovej blahoželáme k úspešnému získaniu ESP certifikátov a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

Ing. Ľubica Varsová