• ZENIT v elektronike

Dňa 17.10.2019 sa konalo školské kolo súťaže ZENIT v elektronike. Súťaže sa zúčastnilo 10 súťažiacich v kategórii B – študenti 1. a 2. ročníka.

Súťažiaci po absolvovaní testu z elektroniky navrhovali plošný spoj podľa zadanej schémy elektronického obvodu. Tento návrh realizovali na PC pomocou programu EAGLE.

• Stáž grafikov vo Wrexhame

Šiesti študenti II. B triedy odboru grafik digitálnych a vyučujúca odborných informatických predmetov Ing. Alena Kubová sa v termíne od 13.10.2019 do 26.10.2019 zúčastnili v rámci projektu Erasmus+ KA1 dvojtýždňovej odbornej stáže na strednej škole Colleg Cambria vo Veľkej Británii. Program poskytol študentom výuku anglického jazyka a workshopy zamerané na odborné predmety.

• Mladý tvorca 2019

Začiatok novembra 2019 patril celoslovenskej výstave Mladý tvorca, ktorá sa uskutočnila v dňoch 5. - 6.11.2019 na výstavisku Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra. Počas výstavy sme prezentovali najmä duálne vzdelávanie v študijnom odbore 2679 K mechanik – mechatronik, v ktorom škola pripravuje žiakov pre spoločnosti Brose Prievidza, spol. s r.o a GeWiS Slovakia s.r.o..

• Stredoškolák - Hrdina remesla 2019

V tradíciách treba pokračovať a aj tento rok sme sa zúčastnili výstavy Stredoškolák – hrdina remesla, ktorá sa uskutočnila v dňoch 24. - 25.10.2019. Išlo už v poradí o 21. ročník výstavy stredných škôl, ktorá sa pravidelne koná v areáli výstaviska Expo Center Trenčín pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR s podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja. Výstava vytvára ideálny priestor na propagáciu a priamu prezentáciu stredných odborných škôl a poskytuje žiakom základných škôl dôležité informácie o možnostiach ich ďalšieho štúdia.

• Školské kolo olympiády v anglickom jazyku v kategórii 2D

Dňa 12.11.2019 sa uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku v kategórii 2D. Celkovo sa zúčastnilo 18 študentov z rôznych tried našej školy. Priebeh olympiády bol bezproblémový, študenti usilovne plnili zadania.

Na prvom mieste sa umiestnil Peter Šovčík zo 4.E, ktorý bude našu školu reprezentovať v okresnom kole v januári. Na druhom mieste sa umiestnil Boris Kupka z 2.D a na treťom mieste skončil Adam Šaray zo 4.E. Zvláštnu pochvalu si zaslúži aj Filip Štrba z 1.C, ktorý predviedol skvelý výkon v ústnej časti olympiády.

Rozšírenie kompetencií učiteľov CAD systémov o CAM systém

Stredná odborná škola v Handlovej získala finančné prostriedky vo výške 1440 eur na realizáciu rozvojového projektu grafických systémov v odbornom vzdelávaní a príprave na rok 2017. Cieľom projektu je vytvorenie vhodných podmienok pre výučbu grafických systémov v jednotnom prostredí CAD/CAM : Autodesk Inventor a jeho aplikácii Autodesk Inventor HSM. Tento zámer chceme dosiahnuť vzdelávaním učiteľov s aprobáciou na odborné strojárske predmety. Na škole využívame v súčasnosti v predmete grafické systémy softvér Autodesk Design Academy – Inventor, ktorý sme získali v uplynulom školskom roku v rámci projektu Inovatívna prestavba vzdelávania na Strednej odbornej škole Handlová. V rámci predmetu CNC programovanie využívame softvér Solid CAM. Našou snahou je zjednotiť prostredie CAD a CAM.

Vzdelávaním učiteľov odborného predmetu CAD systémy chceme rozšíriť ich kompetencie o CAM systém, čo nám umožní vytvorenie jednotnej vzdelávacej stratégie s využitím softvéru Autodesk Inventor a aplikácie Autodesk Inventor HSM.

Projekt sa realizuje s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Výstupy projektu:

CNC programovanie pre 4. ročník odboru mechatronika

Zbierka riešených úloh HSM

Príklady:

frézovanie - č.2           frézovanie - č.3           frézovanie - č.4

frézovanie - č.5           frézovanie - č.6           frézovanie - č.7           frézovanie - č.8

sústruženie - č.1         sústruženie - č.2          sústruženie - č.3         sústruženie - č.4

sústruženie - č.5         sústruženie - č.7