#JAML2017
(očami študentiek SOŠ Handlová)

Už ako malé deti sme verili v zázraky, ktoré môže život priniesť. Avšak nikdy by sa nám ani v tom najlepšom sne nesnívalo, že vyhráme súťaž. Súťaž, kde sa stretli tí najlepší z najlepších z celého Slovenska od východu až po západ. Súťaž, kde sme pocítili, aké náročné je vedieť urobiť ´´správne rozhodnutie“. Súťaž, ktorá nám priniesla v júni nielen mnoho skúseností a poznatkov, ale i prvé miesto a zároveň ponuku na septembrový pobyt v Belušských Slatinách (19.9.-22.9.2017). A tam sa odohrával náš príbeh JAML (=Junior Achievement Mladý líder).

Trval štyri dni, počas ktorých sme sa učili o tímovej práci. Štyri dni sme spoznávali nových ľudí, naberali skúsenosti. Učili sa, ako to v reálnom živote chodí. Táto skvelá príležitosť nám ukázala, že človek nemusí byť vždy na všetko sám. Niekedy je dobré nechať ostatných, aby vám podali pomocnú ruku a spolu našli riešenie. Počas pobytu sme sa taktiež naučili, aká je veľmi dôležitá dôvera, čo sme si uvedomili hneď v prvý deň, kedy takmer nikto nepoznal nikoho. Bolo by pre vás ľahké zveriť sa do rúk osobám, ktoré nepoznáte? Veru, ani pre nás to na začiatku nebolo, no spoločnými silami sme to zvládli a podržali sa nad hlbokou priepasťou nástrah.

Tak ako zodpovednosť a svedomitosť ,aj zábava mala vždy svoje miesto pri plnení rôznych úloh. Úloh, pri ktorých, keď sme počuli zadanie, sme len krútili hlavou a pýtali sa: „Ako toto zvládneme?“ Riešenie vždy prišlo nejako za pochodu a s pomocou mnohých šikovných hláv sme dokázali postaviť most z papiera , či zostrojiť prototyp na ochranu vajca z 3m pádu :-) .

Bolo to prvý krát, čo sme sa niečoho takého zúčastnili a môžeme povedať, že neľutujeme svoju účasť. Už len to, akých úžasných ľudí sme tam stretli nás nesmierne potešilo. A to, samozrejme, nehovoríme o skúsenostiach, ktoré nám JAML 2017 dal. Tešíme sa na ďalšie eventy. Zároveň sa chceme poďakovať celému JA staffu za krásne zážitky a pani profesorke Krónerovej, ktorá nás minulý školský rok pripravovala a sprevádzala programom JA Etika v podnikaní, a podporovala aj na celoslovenskom kole v Bratislave. Úprimne prajeme každému študentovi, aby dostal príležitosť, zažiť to čo my, pretože, verte nám, stojí to za to :-) !

Ema Beňová, Monika Balážiková , 3.A-oa bilingválna