Hlavná stránka Olympiády
PDF Tlačiť E-mail
Napísal Iveta Čapliarová

Práva žiakov

1. Žiak má právo na zrozumiteľný výklad učiva.
  2. Žiak má právo k danému učivu slobodne vyjadriť svoj názor, položiť otázky k objasneniu danej problematiky a vhodným spôsobom žiadať na ne odpoveď.
  3. Žiak má právo na objektívne hodnotenie a zdôvodnenie svojej klasifikácie. Má právo vedieť, čo a akým spôsobom sa bude hodnotiť a dozvedieť sa výsledok každého hodnotenia v zmysle Metodického pokynu MŠVVaŠ SR č. 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl, ktorým sa upravuje postup hodnotenia a klasifikácie žiakov stredných škôl v Slovenskej republike.
  4. Žiaci majú právo vytvoriť orgány žiackej samosprávy a majú právo na aktívny a otvorený dialóg s triednym učiteľom, s vyučujúcimi a s vedením školy. Prostredníctvom zástupcov žiackej školskej rady, zástupcov žiakov v Rade školy sa môžu vyjadriť ku všetkým problémom života školy v súlade so štatútom Rady školy.
  5. Žiak má právo sa stravovať v školskej jedálni a využívať ďalšie služby poskytované školou, pokiaľ dodržiava príslušné organizačné pokyny a predpisy.
  6. Žiak má právo na ochranu zdravia a bezpočnosti pri vyučovaní, má právo na rešpektovanie základných psychohygienických noriem.
  7. Žiak má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a ochranu mena.
  8. Žiak má právo na ochranu osobných údajov pred ich neoprávneným šírením a zneužívaním.
  9. Žiak má právo na voľnočasové aktivity, ktoré poskytuje škola formou záujmových krúžkov.
  10. Žiak má právo na informácie súvisiace s každodenným režimom školy, ktoré sú v súlade so zákonom o informáciách.
  11. Ďalšie práva a povinnosti plnoletého žiaka vyplývajú z Občianskeho zákonníka. Naplnenie práv neplnoletého žiaka vo viacerých prípadoch zabezpečuje jeho zákonný zástupca.
  12. Žiaci majú právo, aby nebola v škole porušovaná Deklarácia práv dieťaťa (prijatá UNESCOM 20.11.1985) a Konvencia OSN o právach dieťaťa (prijatá Valným zhromaždením OSN 20.11.1989).
Posledná úprava Utorok, 08 September 2015 19:44