• ZENIT v elektronike

Dňa 17.10.2019 sa konalo školské kolo súťaže ZENIT v elektronike. Súťaže sa zúčastnilo 10 súťažiacich v kategórii B – študenti 1. a 2. ročníka.

Súťažiaci po absolvovaní testu z elektroniky navrhovali plošný spoj podľa zadanej schémy elektronického obvodu. Tento návrh realizovali na PC pomocou programu EAGLE.

• Stáž grafikov vo Wrexhame

Šiesti študenti II. B triedy odboru grafik digitálnych a vyučujúca odborných informatických predmetov Ing. Alena Kubová sa v termíne od 13.10.2019 do 26.10.2019 zúčastnili v rámci projektu Erasmus+ KA1 dvojtýždňovej odbornej stáže na strednej škole Colleg Cambria vo Veľkej Británii. Program poskytol študentom výuku anglického jazyka a workshopy zamerané na odborné predmety.

• Mladý tvorca 2019

Začiatok novembra 2019 patril celoslovenskej výstave Mladý tvorca, ktorá sa uskutočnila v dňoch 5. - 6.11.2019 na výstavisku Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra. Počas výstavy sme prezentovali najmä duálne vzdelávanie v študijnom odbore 2679 K mechanik – mechatronik, v ktorom škola pripravuje žiakov pre spoločnosti Brose Prievidza, spol. s r.o a GeWiS Slovakia s.r.o..

• Stredoškolák - Hrdina remesla 2019

V tradíciách treba pokračovať a aj tento rok sme sa zúčastnili výstavy Stredoškolák – hrdina remesla, ktorá sa uskutočnila v dňoch 24. - 25.10.2019. Išlo už v poradí o 21. ročník výstavy stredných škôl, ktorá sa pravidelne koná v areáli výstaviska Expo Center Trenčín pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR s podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja. Výstava vytvára ideálny priestor na propagáciu a priamu prezentáciu stredných odborných škôl a poskytuje žiakom základných škôl dôležité informácie o možnostiach ich ďalšieho štúdia.

• Školské kolo olympiády v anglickom jazyku v kategórii 2D

Dňa 12.11.2019 sa uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku v kategórii 2D. Celkovo sa zúčastnilo 18 študentov z rôznych tried našej školy. Priebeh olympiády bol bezproblémový, študenti usilovne plnili zadania.

Na prvom mieste sa umiestnil Peter Šovčík zo 4.E, ktorý bude našu školu reprezentovať v okresnom kole v januári. Na druhom mieste sa umiestnil Boris Kupka z 2.D a na treťom mieste skončil Adam Šaray zo 4.E. Zvláštnu pochvalu si zaslúži aj Filip Štrba z 1.C, ktorý predviedol skvelý výkon v ústnej časti olympiády.

S duálnym vzdelávaním sa otvárajú príležitosti

Odborné vzdelávanie sa v súčasnosti zameriava hlavne na rozvoj praktických zručností, prepojenie odborného vzdelávania v školách so zamestnávateľmi a na podporu technických odborov vzdelávania.

V rámci výzvy, ktorú vyhlásilo Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky na realizáciu rozvojového projektu propagácie odborného vzdelávania a prípravy v nedostatkových odboroch vzdelávania na rok 2017 získala Stredná odborná škola v Handlovej účelové finančné prostriedky vo výške 2200 eur na projekt s názvom Spoznaj výhody duálneho vzdelávania. Z celkovej sumy finančných prostriedkov je 1760 eur od MŠVVaŠ SR, 5% je spoluúčasť zriaďovateľa (Trenčiansky samosprávny kraj) suma 110 eur a 15 % spoluúčasť zamestnávateľa (spoločnosť Scheuch) vo výške 330 eur.

Projekt sa realizuje od mája do novembra a je postavený na propagácii prvkov duálneho vzdelávania v učebných odboroch elektromechanik – silnoprúdová technika a Mechanik opravár – stroje a zariadenia, pri ktorých je počet absolventov na trhu práce nedostačujúci a na oboznámení žiakov už na základných školách o možnostiach štúdia v systéme duálneho vzdelávania. Rozhodnutie, na ktorú strednú školu prihlásiť svoje dieťa nie je ľahkou voľbou, nakoľko ide o jeho budúcnosť. Študovať ale neznamená len sedenie nad knihami. Aj Stredná odborná škola dokáže poskytnúť žiakom možnosť získať vedomosti, ale aj kvalitnú prax, finančnú nezávislosť a slobodu.

Zámerom a snahou Strednej odbornej školy v Handlovej je vzbudenie záujmu o technické odbory medzi žiakmi, posilniť u nich vnímanie odborov technického zamerania a poskytnúť mladým ľuďom vzdelanie skĺbené s praxou a podľa požiadaviek zamestnávateľov. Duálne vzdelávanie je moderný spôsob prípravy na povolanie, v ktorom sa žiak učí ako premeniť teoretické vedomosti na praktické priamo na pôde zamestnávateľa. Práve tento systém poskytuje reálnu možnosť uzatvorenia budúcej pracovnej zmluvy.

Patrícia Burtinová