Stredná odborná škola Handlová

Zavedenie odboru mechatronika

E-mail Tlačiť PDF

Aktivita 2: Zavedenie nového študijného odboru – mechatronik

Projektovú úlohu „Zavedenie nového študijného odboru - mechatronik“ si vyžiadali hlavne požiadavky priemyselnej výroby v našom regióne. Mechatronika je interdisciplinárny študijný odbor, ktorý syntetizuje poznatky z mechaniky, elektrotechniky, elektroniky, konštruovania, programovania, CNC programovania a informatiky.

Ciele aktivity:

• Prispôsobenie štruktúry študijných odborov školy požiadavkám regionálnej potreby podnikateľských subjektov. Vstup zahraničných investorov ale aj snaha o čo najlepšie uplatnenie sa našich tradičných výrobcov na domácich i zahraničných trhoch vedie neustále k nárastu prevádzok s vysokým stupňom automatizácie a robotizácie. Tým sa menia aj požiadavky na cieľové kompetencie absolventov našej školy.
  • Posilnenie možností uplatnenie absolventov nielen na domácom trhu práce, ale i celoeurópskom trhovom priestore. Meniacim sa požiadavkám zamestnávateľov vyhovuje najmodernejší technický odbor mechatronika. Absolvent disponuje odbornými teoretickými vedomosťami i praktickými zručnosťami tak, aby bol schopný samostatne vykonávať činnosti stredných technicko-hospodárskych pracovníkov v podnikoch využívajúcich automatizované systémy vyšších generácii nahrádzajúcich konvenčné strojné zariadenia. Je schopný vykonávať práce konštrukčného a technologického charakteru, práce v oblasti údržby, diagnostiky, servisnej starostlivosti i v obchodno-technických službách.
  • Propagácia odboru mechatronika medzi absolventmi základných škôl. Základnou podmienkou splnenia cieľov projektu je získanie dostatočného množstva študentov pre otvorenie študijnej skupiny. Metódy propagácie boli založené na praktických ukážkach robotov a pneumatickej stavebnice.
  • Vypracovanie školského vzdelávacieho programu. Do školského vzdelávacieho programu budú zaradené okrem klasických predmetov strojníctvo, elektrotechnika, elektronika aj predmety ako mechatronika, automatizačná technika, programovanie CNC strojov, KOM, CAD systémy
  • Tvorba obsahu, metodiky a didaktiky odborných predmetov so zreteľom na zvýšenie jeho kvality a technickej úrovne
  • Inovovanie didaktických prostriedkov. Základným prvkom je rozšírené využitie výpočtovej techniky vo výučbe technických predmetov a využívanie moderného softvéru. V predmete strojníctvo a základy programovania bude spracovaná didaktika pre zaradenie stavebnice LEGO MINDSTORMS Edukation do výučby.
  • Zvýšenie odbornej úrovne učiteľov, ktorí sa budú podieľať na realizácii projektu. Učitelia absolvujú vzdelávania na nové technológia a programy.
Posledná úprava Štvrtok, 27 Máj 2010 08:08