Hlavná stránka Leonardo da Vinci
Napísal Iveta Čapliarová

Projekty Leonardo

SOŠ v Handlovej prezentovala inovatívne vyučovacie postupy v podnikaní na projektovom stretnutí v Španielsku

Naša škola sa na základe dlhoročných skúseností s projektmi po prvýkrát prihlásila aj do projektu celoživotného vzdelávania – Leonardo da Vinci partnerstvá. Slovensko, rovnako ako aj ostatné krajiny EÚ, potrebuje viac podnikateľov ochotných pustiť sa do inovatívnych a riskantných akcií. Preto je nevyhnutné stimulovať podnikateľské postoje mladých ľudí, propagovať podnikanie medzi mladými, zhromažďovať informácie o existujúcej praxi a identifikovať faktory úspechu a hlavné prekážky v úspešnom podnikaní.

Aj školské vzdelávanie by malo podnecovať podvedomie mladých ľudí k podnikaniu a pomôcť im byť kreatívnejšími a sebavedomejšími. Väčšina európskych krajín ponúka rozmanité programy a aktivity zamerané na oblasť podnikania a podnikanie majú zahrnuté v národných osnovách pre odborné vzdelávanie. V mnohých prípadoch je situácia vnímaná ako neuspokojujúca, a preto existujú miesta na doplnenie nedostatkov. Tie sa budeme snažiť postupne zapĺňať realizáciou jednotlivých bodov projektu v spolupráci s partnerskými školami a vzdelávacími inštitúciami zo Španielska, Bulharska, Poľska a Veľkej Británie.

• Prostredníctvom spoločných projektových aktivít chceme :
  • nájsť vhodné postupy v oblasti podnikania medzi mladými ľuďmi
  • pripraviť materiály o pracovných podmienkach a potrebných informáciách, ktoré sa zaoberajú vytváraním obchodu v jednotlivých partnerských krajinách
  • zhromaždiť životopisy slávnych podnikateľov, ktorí môžu byť dobrým príkladom
  • zorganizovať súťaže pre mladých ľudí v každej partnerskej krajine

V dňoch 14.-21.10.2012 sa konalo v španielskom meste Piélagos úvodné projektové stretnutie zamerané na vzájomné spoznanie jednotlivých partnerov zo Španielska, Poľska, Bulharska a Veľkej Británie. Na mítingoch, ktorých sa zúčastnili dvaja študenti a piati učitelia z našej školy bola odsúhlasená forma vzájomnej spolupráce.

Okrem hlavných projektových mítingov pripravili španielski partneri na spestrenie projektového programu množstvo návštev, výletov a exkurzií po okolí zameraných na spoznanie ich kultúry, dedičstva a prírodných krás. Dňa 16.10.2012 sme v dopoludňajších hodinách navštívili Mestskú radnicu – Ayuntamiento de Piálagos, kde sme mali možnosť zoznámiť sa s pánom primátorom Enrique Torre Boladom a prostredníctvom príjemného rozhovoru sme si mohli urobiť predstavu o živote občanov, študentov a podnikateľov v tejto severnej oblasti Španielska. Informácia o našom stretnutí s pánom primátorom sa objavila aj na webovej stránke mestského úradu i v miestnych novinách. V rámci prírodných krás sme mali jedinečnú možnosť navštíviť jaskyne: Puente Viesgo, neolitickú jaskyňu Santillana del Mar, kvapľovú jaskyňu El Soplao, kúpele v Puente Viesgo, Národný park zvierat v Cabarceno, etnografické múzeum Pedro Velarde. Dňa 17.10.2012 sme boli pozvaní na recepciu s ministrom školstva – generálnym riaditeľom Sr. D. Enrique Hayom, ktorý nám predstavil podstatu vzdelávania v Španielsku. Rovnako sme navštívili aj Santander, Magdalénin palác, Las Carolinas. V Pas Valley sme navštívili rodinnú továreň Sobaos „Joselin“, kde vyrábajú tradičný španielsky koláč a tiež aj továreň na výrobu syru La Jarradilla. Návštevy oboch tovární boli spojené s ochutnávkou tradičných španielskych špecialít, ktorých rozmanitosť sme mali možnosť spoznávať aj počas obedov a večer skladajúcich sa z viacerých chodov, pričom dezert nikdy nechýbal.

PaedDr. Andrea Polerecká