Hlavná stránka Leonardo da Vinci

Projekty Leonardo

Mladí ekonómovia z SOŠ Handlová vo Walese

Dobré podnikateľské postupy a „best practice“ v podnikaní boli hlavnou témou druhého pracovného stretnutia v rámci programu Leonardo da Vinci – partnerstvá v meste Wrexham vo Walese. Projekt s názvom „Promote Youth Entrepreneurship“ realizuje okrem našej školy ešte ďalších päť partnerov zo Španielska, Bulharska, Veľkej Británie, Litvy a Poľska. Hostiteľskou školou bola tentoraz YALE College, pre nás veľmi pozoruhodná škola nielen počtom žiakov nad päť tisíc, ale aj širokou škálou študijných odborov od technicko-informatických až po umelecké.

Pracovný program tvorili prezentácie „úspešných“ podnikateľských postupov z každej účastníckej krajiny, ktoré môžu slúžiť ako vzor pre mladých podnikateľov a inšpirovať ich nielen dosahovaním svojich ziskov, ale aj podnikateľskou kultúrou, etikou v podnikaní a dodržiavaním environmentálnych zásad. Súčasťou bol aj workshop na tému podpora podnikania mladých ľudí v Európe. Prestávky medzi jednotlivými vystúpeniami a diskusiami tvorili prehliadky školy, jej učební a laboratórií, ukážky z praktického a odborného vyučovania a stretnutia so žiakmi a učiteľmi YALE College. Poznávací program bol zostavený z prehliadky najzaujímavejších miest vo Wrexhame a jeho okolí: Racecourse – najstarší medzinárodný futbalový štadión, Pontcysyllte Akvadukt - najdlhšií a najvyššií liatinový akvadukt na svete, jeden zo siedmich divov Britského vnútrozemského systému vodných kanálov, Chirk Aqueduct postavený celý z kameňa, zámok Chirk Castle, posledný Welšský hrad z obdobia vlády Eduarda I.

Najväčším prínosom stretnutia bola možnosť učiť sa navzájom od svojich partnerov z iných krajín a kultúr, študenti od rovesníkov, učitelia od svojich kolegov, možnosť rozšíriť si obzor, spoznať nových ľudí a ich zvyky, nájsť spôsob ako urobiť vyučovanie ešte zaujímavejšie, kvalitnejšie, efektívnejšie.

Handlová, 05. 03. 2013

Ing. Mária Beňušová,