Hlavná stránka Leonardo da Vinci

Grafika bez hraníc

Projekt Leonardo da Vinci - Mobility

2. turnus: 22. 3. - 5. 4. 2014

V dňoch 22.3. – 5.4.2014 sa desať študentov našej školy v rámci programu Leonardo da Vinci zúčastnilo druhého turnusu projektu Grafika bez hraníc. Počas dvojtýždňovej odbornej stáže v škole Coleg Cambria vo Wrexhame vo Veľkej Británii bol pre nich pripravený bohatý program zameraný na zvyšovanie jazykovej úrovne a získavanie odborných grafických vedomostí a zručností.

Počas prvého týždňa v rámci grafiky robili videoprezentáciu Video Digital Story. V priebehu niekoľkých dní dokázali za pomoci skúseného lektora vytvoriť pôsobivú videoprezentáciu o talizmane, ktorý im pripomína výnimočnú životnú udalosť alebo dôležitú osobu v ich živote. Všetci pri tejto úlohe prejavili veľkú dávku kreativity a v súčinnosti s ich odbornými znalosťami s digitálnou technikou vznikli tak veľmi pôsobivé diela. Spolupráca s lektorom bola na vysokej odbornej i jazykovej úrovni.

Počas druhého týždňa v rámci bloku Art & Design rozvíjali svoje manuálne zručnosti a zdokonaľovali jemnú motoriku pri vyrezávaní papierových modelov. Z papiera tvorili vlastné grafické návrhy, spájaním vytvárali 3D modely, ktoré v profesionálnom fotoštúdiu odfotili.

Neoddeliteľnou súčasťou bolo zdokonaľovanie komunikačných schopností študentov.

V rámci pripraveného programu sme spoznali aj rôzne kultúrne pamiatky vo Walese - navštívili sme Chirk Castle, Erddig Hall, Llandudno, dedinku s najdlhším názvom na svete a aj Liverpool so známym prístavom Albert Dock.

1. turnus: 12. - 26.10.2013

"Nie každý má možnosť vidieť a zažiť, čo sme zažili my ..." Študenti a pedagógovia Strednej odbornej školy Handlová mali možnosť v rámci programu Leonardo da Vinci a projektu Grafika bez hraníc vycestovať na dvojtýždňovú odbornú stáž do Veľkej Británie.

Projekt bol určený predovšetkým študentom odboru Grafik digitálnych médií. Zúčastnení študenti prešli pomerne náročnými výberovými kritériami z grafického dizajnu, elektronického publikovania a z komunikačnej znalosti anglického jazyka.

Partnerom projektu bola škola Yale College v severovýchodnom Walese, ktorá patrí medzi najväčšie školy vo Veľkej Británii. Momentálne tvorí súčasť Coleg Cambria. Skladá sa zo šiestich areálov a ponúka okrem úplného stredoškolského vzdelania aj širokú škálu kurzov pre ďalšie vzdelávanie v rôznych odboroch a pre rôzne kategórie študentov. V súčasnosti má 7000 denných študentov a 20 000 externých.

Pracovný program stáže bol zameraný na fotografovanie krajiny, kompozície a pohybu v exteriéri/interiéri, prenos obrazu do počítača a jeho úprava v grafickom programe, na tvorbu grafiky vo vektorovom editore, na kreatívne maľovanie podľa zadaného námetu, na spracovanie krátkeho videa, elektronickej prezentácie a dynamickej webovej stránky. Naši študenti sa nestratili, prezentovali svoje kvality v práci s digitálnou technikou, kreativitu a v neposlednom rade aj komunikačné zručnosti.

Úspešné výsledky prác sú publikované v prezentácii a dostupne na linku http://prezi.com/rq691alyuauy/grafika-bez-hranic/?utm_campaign=share&utm_medium=copy

Webová stránka projektu bude dostupná na stránke školy po jej dokončení.

Počas voľného času sme navštívili sme navštívili historické objekty Walesu - Chirk Castle, North Wales, Conwy Castle. Mali sme možnosť vidieť pobrežie v meste Liandudno a navštíviť Liverpool a jeho nezabudnuteľný Albert Dock. Projekt bude pokračovať v druhom termíne – v marci 2014.

Ing. Janka Dežerická
koordinátor projektu