Hlavná stránka Fond mikroprojektov - program cezhraničnej spolupráce
Škola bez hraníc - o projekte PDF Tlačiť E-mail
Napísal Iveta Čapliarová
Utorok, 23 Apríl 2013 19:37

Stredná odborná škola v Handlovej (SR) v spolupráci s Integrovanou strednou školou Sokolnice (ČR) uspela s predloženým projektom v oblasti podpory Fondu mikroprojektov v rámci operačného programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika na roky 2007-2013 a získala finančné prostriedky na realizáciu jedinečného projektu s názvom ,,Škola bez hraníc – posilnenie cezhraničnej spolupráce v oblasti odborného vzdelávania“. Samotný projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie, Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.

V projekte ide o spoluprácu Strednej odbornej školy v Handlovej a Integrovanej strednej školy v Sokolniciach. Školy sú partnermi, pričom ich predstavitelia sa stretávajú na oficiálnej i neoficiálnej úrovni. V úspešnom projekte slovensko-českého tábora pôjde o prehĺbenie spolupráce smerom k skvalitneniu odborného vzdelávania a výchovno-vzdelávacieho procesu v elektrotechnicky zameraných odboroch, ale aj k zvyšovaniu kľúčových kompetencií žiakov a posilňovaniu regionálnych štruktúr, poznávaniu partnerských miest, upevňovaniu väzieb a vytváraniu trvalejších priateľských vzťahov medzi slovenskými a českými študentmi, ako aj učiteľmi a k udržiavaniu kontaktov medzi Slovákmi a Čechmi, ktoré môžu byť pilierom pre ďalšiu spoluprácu.

Obe partnerské inštitúcie sú školy, ktoré ponúkajú odbory zamerané na elektrotechniku. Projekt s cezhraničným dopadom je zameraný na inováciu odborného praktického vzdelávania v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, zavádzanie nových technológií do výučby a zvyšovanie praktických zručností u žiakov. Túto myšlienku podnietil najmä dynamický rozvoj energetiky sprevádzaný zavádzaním nových materiálov a technológií, ktorý kladie veľké nároky aj na vzdelávanie.

Počas naplánovaných aktivít umožníme vznik nových priateľstiev s cezhraničným charakterom, výmenu skúseností a v neposlednom rade aj oboznámenie sa s územím pohraničia. V slovensko-českom tábore budú mať rovnomerné zastúpenie študenti i učitelia z Českej republiky i Slovenskej republiky a to dáva obrovské predpoklady na dosiahnutie cezhraničného efektu. Realizovanie zámeru prispeje k posilneniu cezhraničnej spolupráce medzi školami, k vytvoreniu odbornej elektrotechnickej učebne so zameraním na problematiku obnoviteľných zdrojov energie.

Handlová, 12.4.2013

Mgr. Patrícia Steinhüblová