Hlavná stránka Fond mikroprojektov - program cezhraničnej spolupráce

"TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVANÝ EURÓPSKOU ÚNIOU Z PROSTRIEDKOV
FONDU MIKROPROJEKTOV SPRAVOVANÉHO TRENČIANSKYM SAMOSPRÁVNYM KRAJOM"

Prehlbovanie cezhraničných vzťahov pokračuje...

Školy bez hraníc sa opäť stretli počas druhej odbornej stáže v SOŠ Handlová, aby pokračovali v prehlbovaní cezhraničnej spolupráce.

V termíne od 03.12. – 05.12.2013 hostila Stredná odborná škola v Handlovej v rámci projektu pod názvom ,,Škola bez hraníc – posilnenie cezhraničnej spolupráce v oblasti odborného vzdelávania“ skupinu zahraničných žiakov a učiteľov z Integrovanej střední školy Sokolnice.

Českú delegáciu privítal riaditeľ školy Mgr. Jozef Barborka, s programom stáže ich oboznámil koordinátor projektu Ing. Jozef Neuschl. Po vzájomnom zoznámení sa pracovali žiaci v odbornej učebni s moderným technologickým vybavením. Oboznámili sa s technológiou termického solárneho kolektorového systému a fotovoltaickej elektrárne. Úvodný deň bol zameraný na fotovoltaiku a patril zapájaniu a simulovaniu merania na fotodióde, zisťovaniu charakteristiky daného zariadenia. Aj napriek ťažkej úlohe, ktoré bola žiakom zadaná, nevzdali sa a snažili sa dopracovať k správnemu riešeniu. Partnerská škola si mohla pod odborným dohľadom vyskúšať rozobratie a poskladanie striedača, oboznámiť sa s príslušnými komponentmi, ktoré fotovoltaickú elektráreň tvoria.

Nasledujúci deň bola pre slovenských i českých študentov i pedagogických zamestnancov pripravená exkurzia do Trnavy. Spoločne absolvovali prehliadku dielne pre praktickú výučbu v rámci nového študijného odboru Technik energetických zariadení budov. Prehliadka bola zameraná na využívanie a prevádzku termického solárneho systému, fotovoltaickej elektrárne, ale aj na úroveň technológie tepelného čerpadla, plynových elektrických kotlov, kotlov na tuhé palivo. V ďalšej časti absolvovali prehliadku polygónu (externé cvičisko) silnoprúdových rozvodov. Záver patril prehliadke simulátora riadenia jadrovej elektrárne – Velín. Na konci mali možnosť vypočuť si princípy jadrového reaktora.

Záverečný deň odbornej stáže bol venovaný termickému solárnemu systému. Privítali sme zástupcov spoločnosti Thermosolar, ktorí sa zamerali na ukážky náročnejších aplikácií na zariadení termického solárneho kolektorového systému. Ukázali si riadenie systému pomocou softvérového vybavenia výpočtovej techniky. Súčasťou posledného dňa bolo aj zhodnotenie trojdňovej odbornej stáže.

V poobedňajších hodinách sme sa rozlúčili s českou výpravou, na ktorých čakala ešte dlhá cesta domov. Už sa tešíme na ďalšie spoločné stretnutie, ktorým bude medzinárodná súťaž na pôde Strednej odbornej školy v Handlovej.

Spracovala: Mgr. Patrícia Steinhüblová, projektový manažér

fotogaléria