Hlavná stránka Fond mikroprojektov - program cezhraničnej spolupráce

Partnerstvo sa premenilo na boj o výhru

V rámci projektu "Škola bez hraníc - posilnenie cezhraničnej spolupráce v oblasti odborného vzdelávania" sa vybraní žiaci zo Strednej odbornej školy (SR) a Integrovanej střední školy (ČR) vzdelávali, nasávali nové teoretické poznatky, informácie z oblasti obnoviteľných zdrojov energie, ktoré si následne počas odborných stáží mohli vyskúšať aj v praxi. Počas spoločných stretnutí, stáži sa vzájomne spoznávali, pracovali v slovensko-českých skupinkách, aby si napokon mohli zmerať svoje sily v teoreticko-praktickej súťaži, ktorá bola vyvrcholením projektových aktivít pred záverečným zhodnotením samotného projektu.

6. marca 2014 sa uskutočnila v zmodernizovanej odbornej učebni predposledná aktivita nášho projektu pod názvom Medzinárodná súťaž elektrotechnicky zameraných škôl. Na súťaži sa zúčastnili dve družstvá z Integrovanej střední školy v Sokolniciach (české a srbsko-české družstvo), žiaci zo Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Trnave a dve družstvá Strednej odbornej školy v Handlovej. Pozvanie na túto súťaž prijali aj členovia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory p. Václav a p. Šmíd i regionálna televízia.

Súťaž pozostávala z teoretickej časti, ktorú tvoril test z 30 otázkami. Otázky boli v slovenčine aj češtine, aby cezhraničná spolupráca s českým partnerom bola spravodlivá a žiaci mali rovnaké podmienky. Praktickú časť tvorilo meranie, ktorého cieľom bolo posúdiť vplyv striedača na napätie v sieti nn 230V. Obe časti patrili suverénne žiakom Integrovanej střední školy v Sokolniciach. Českému družstvu sa darilo lepšie v teoretickej časti a česko-srbskému družstvu v praktickej časti. Súťažiaci si počas súťaže vyskúšali tímovú prácu, počas teoretickej i praktickej časti pracovali spoločne ako celok, nie každý za seba.

Po vyhlásení výsledkov súťaže sa mohli najviac tešiť naši partneri, ktorí si odniesli ocenenia za prvé a druhé miesto. Tretie miesto obsadili žiaci Strednej odbornej školy v Handlovej – družstvo 2. Ocenenia si prevzali z rúk riaditeľa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Jána Václava, od riaditeľa školy Mgr. Jozefa Barborku a samozrejme im pogratulovali aj prítomní majstri, učitelia, koordinátori.

Cezhraničná spolupráca priniesla očakávané výsledky a prispela k rozvoju regionálnych štruktúr, posilnila spolupatričnosť, tímového ducha, posunula hranice partnerstva medzi školami. Medzinárodná súťaž ukázala schopnosti žiakov.

Výsledková listina:

1. Integrovaná střední škola v Sokolniciach – české družstvo