Hlavná stránka Fond mikroprojektov - program cezhraničnej spolupráce

"TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVANÝ EURÓPSKOU ÚNIOU Z PROSTRIEDKOV FONDU MIKROPROJEKTOV SPRAVOVANÉHO TRENČIANSKYM SAMOSPRÁVNYM KRAJOM"

Názov projektu: Škola bez hraníc – posilnenie cezhraničnej spolupráce v oblasti odborného vzdelávania

Oblasť podpory: 1.6 Fond mikroprojektov
Príjemca projektu: Stredná odborná škola v Handlovej
Cezhraničný partner Integrovaná střední škola v Sokolniciach
Miesto realizácie: Trenčiansky samosprávny kraj a Juhomoravský kraj
Celkové náklady na projekt: 29 923,40 eur
Finančný príspevok z ERDF: 25 434,89 eur
Finančný príspevok zo ŠR SR: 2 992,34
Vlastné zdroje: 1 496,17 eur
Termín realizácie: 04/2013 – 03/2014

Cieľom mikroprojektu bolo rozvíjať cezhraničnú spoluprácu v oblasti odborného vzdelávania so zameraním na obnoviteľné zdroje energie prostredníctvom výmeny skúseností, znalostí, vedomostí a prenosu dobrej praxe pri úprave školského vzdelávacieho programu. Podarilo sa nám vytvoriť odbornú učebňu s moderným technologickým vybavením pre študijné a učebné odbory technického zamerania. Vybavenie v podobe fotovoltaickej elektrárne, termického kolektorového systému a výpočtovej techniky umožnilo prehlbovať znalosti z oblasti obnoviteľných zdrojov energie a zároveň poskytnúť žiakom najmodernejšie vyučovacie pomôcky.

Prostredníctvom projektu sme chceli žiakov uviesť do problematiky obnoviteľných zdrojov energie, ktorá vystupuje čoraz častejšie do popredia a viesť ich k úspore energií a využívaniu týchto zdrojov. Vybraní žiaci z oboch strán hranice sa vzdelávali. Súčasťou projektu boli naplánované odborné výmenné stáže počas ktorých nasávali nielen nové teoretické poznatky a informácie z oblasti obnoviteľných zdrojov energie, ale zároveň ich aplikovali v praxi. Počas spoločných stretnutí sa žiaci a pedagogickí pracovníci vzájomne spoznávali, pracovali v slovensko-českých skupinkách, rozvíjali samostatnú i skupinovú prácu a nadväzovali nové medzinárodné kontakty. Výsledkom vzájomnej spolupráce bol školiaci materiál.

Spolupráca medzi školami prispela k rozvoju regionálnych štruktúr, posilnila spolupatričnosť, tímového ducha, posunula hranice partnerstva medzi školami a ukázala kvality žiakov.

Mgr. Patrícia Steinhüblová