Hlavná stránka Projekty Erasmus+

„Radšej raz skúsiť ako desaťkrát počuť“

Ďalšia úspešná stáž projektu Internacionalizácia odborného vzdelávania Erasmus+ KA1

V termíne od 15. 11. do 28. 11. 2015 sa 12 žiakov našej školy s pedagogickým dozorom zúčastnilo stáže v rámci projektu ERASMUS+ „Internacionalizácia odborného vzdelávania“. Cieľom ich cesty bolo mesto Plzeň v Českej republike a konkrétne Stredné odborné učilište elektrotechnické.

Počas pobytu ich pracovný program bol zameraný na získavanie praktických skúseností s obsluhou, ovládaním a technickými parametrami digitálnej techniky. Študenti vykonávali odbornú prax v dielni diagnostiky a merania, dielni zabezpečovacej a telekomunikačnej techniky a v dielni elektropneumatiky a automatizácie. Mali tak možnosť porovnať ako sú vybavené naše školy a ako SOUE v Plzni. Určite by sa tam ale ako odborníci nestratili.

Okrem vedomostí a zážitkov získali Certifikát o absolvovaní stáže, Europass Mobilita a od každého učiteľa odborného výcviku ešte malý darček pre najšikovnejších študentov.

Vo voľnom čase študentov bola prepojená vzdelávacia sféra so svetom práce a rozvojom odborných, sociálnych, komunikačných a interpersonálnych zručností. Stáž sme začali exkurziou v spoločnosti Doosan Škoda Power, ktorá je modernou dynamickou firmou dodávajúcou vysokoúčinné parné turbíny. Študenti sa oboznámili s históriou spoločnosti, s výrobou turbín a mali možnosť nahliadnuť aj do haly výskumu a vývoja.

Zaujímavou exkurziou bola návšteva spoločnosti Škoda Electric Transportation, ktorá sa zameriava na obor dopravného strojárstva. Študenti získali informácie o kľúčových výrobkoch spoločnosti a mali možnosť vidieť proces kompletizácie trolejbusov.

Počas stáže sme navštívili aj spoločnosť Zodiac Galleys Europe, ktorý je jediným dodávateľom kuchynských modulov pre lietadlá Airbus. Študentov zaujala ich výroba ale aj možnosť vidieť skupiny konštruktérov priamo pri modelovaní zostáv kuchynských modulov v softvéri SolidWorks.

V Západočeskej univerzite na Fakulte elektrotechniky, študenti mali možnosť komunikovať s pedagógmi z Katedry technológií a merania, ktorá spolupracuje na riešení konkrétnych úloh s externými podnikmi v oblasti vývoja a diagnostiky perspektívnych technológií a materiálov, akustických, klimatických a mechanických parametrov. Študentov asi najviac zaujali výskumné akustické laboratóriá s dozvukovou a bezodrazovou komorou.

Nezanedbateľným prínosom pre študentov bolo získanie pracovných – študijných možností pre svoje profesionálne napredovanie a nadviazanie nových kontaktov v navštívených podnikoch.

Počas víkendu sme navštívili Prahu a jej najznámejšie pamätihodnosti ako Václavské námestie, Prašnú bránu, Pražský orloj, Karlov most a na Pražskom hrade Chrám sv. Víta a Zlatú uličku. Zaujímavým bol aj výlet na najnavštevovanejšie stredočeské pamiatky uchovávajúce nádherné a vzácne zbierky hrad Karlštejn a Křivoklát. Voľný čas sme trávili aj spoločnými výletmi do historickej časti Plzne a navštívili sme aj svetoznámy pivovar Plzeň Pilsner Urquell.

Poďakovanie patrí partnerskej škole Střední odborné učiliště Plzeň za veľmi dobre zorganizovaný pobyt, za náplň pracovného programu a za čas, ktorí nám kolegovia – odborníci venovali. Dúfame, že vzájomná spolupráca bude pokračovať aj v ďalších projektoch.

Ing. Dierová, Ing. Dežerická