Hlavná stránka Projekty Erasmus+

Stáž študentov bilingválnej OA vo Wrexhame
v rámci projektu Internacionalizácia odborného vzdelávania Erasmus+ KA1

V dňoch 8.11. – 27.11.2015 sa celkovo 12 žiakov z bilingválnych tried odboru obchodná akadémia  (II.A, III.A) zúčastnilo 3-týždňového študijného pobytu vo Wrexhame (Wales) na škole Coleg Cambria – Yale – Veľká Británia. Cieľom bolo zlepšiť a zdokonaliť jazykové znalosti všeobecné ale hlavne odborné jazykové ale aj praktické znalosti v oblasti podnikania Pobyt sa realizoval v rámci projektu EÚ – Erasmus + - Internacionalizácia odborného vzdelávania.

Úvod študijného pobytu bola zameraný na všeobecnú angličtinu – písanie e-mailu, druhy jedál, konverzáciu v obchode, v reštaurácii, životné prostredie a cestovanie. Žiaci si tiež zopakovali najviac používané gramatické časy a dostali za úlohu napísať esej na zadanú tému. Neskôr prišla na rad odborná angličtina týkajúca sa ekonomiky a podnikania. Študenti dostali za úlohu posúdiť určitý podnikateľský problém a ako konzultanti mali navrhnúť riešenie. Konverzovali tiež o značkách, pozerali rôzne druhy reklám a učili sa ako organizovať a konverzovať pri obchodných stretnutiach. Oboznámili sa ako naštartovať podnikanie, ako si vybrať správny produkt, spôsob jeho predaja, a tiež si skúšali vytvoriť reklamný leták, text reklamnej správy a slogan reprezentujúci ich firmu. Dozvedeli sa tiež niečo o dôležitosti inovácie.

Mali možnosť súťažiť medzi sebou na fiktívnej burze. Stretli sa s miestnymi úspešnými podnikateľmi, ktorí im porozprávali o svojom podnikaní a zároveň im žiaci kládli otázky týkajúce sa všetkých detailov spojených s podnikaním. Vytvorili si tiež krátky videopríbeh zo svojho pobytu, kde použili fotografie zhotovené na mieste, používali program Video Movie Maker. Danú skúsenosť môžu využiť pri tvorbe budúcej vlastnej firemnej reklamy. Voľné víkendy boli venované spoznávaniu okolia, žiaci si pozreli futbalový štadión v Liverpoole na Anfield Road, videli rodné domy Johna Lennona a Paula McCartneya, zároveň mali možnosť pozrieť si prístav a centrum mesta, jediné negatívum bolo – maximálne nepriaznivé počasie. Počas ďalšieho víkendu sme spoznali vyhľadávaný turistický rezort severného Walesu – Llandudno. Pozreli sme nádhernú zasneženú scenériu Národného parku Snowdonia spolu s jedinečnou elektrárňou v Európe – Electric Mountain. Plavili sme sa tiež malým člnom cez typický vodný kanál a mali sme možnosť spoznať prostredie veľkej vidieckej usadlosti.

Anglickí pedagógovia sa veľmi pozitívne vyjadrovali ohľadom jazykových znalosti žiakov a boli spokojní aj s ich výkonmi. Anglická lektorka ocenila ich znalosti odovzdaním súkromných certifikátov. Pri plnení úloh žiaci navzájom spolupracovali a snažili sa maximálne pomôcť tomu druhému.

Absolvovaný pobyt im pomohol získať lepšiu východiskovú pozíciu pri zakladaní budúceho podnikania alebo pri nástupe do zamestnania. Študijný pobyt sa stáva súčasťou ich prípravy na povolanie. Zároveň sa študenti učili zodpovednosti a samostatnosti a získali poznatky ohľadom vzájomnej tolerancie a kooperácie v kolektíve.

Veľké ďakujem patrí tiež kolegyni Ing. Renátke Chylovej za perfektnú pomoc a spoluprácu počas študijného pobytu a samozrejme je potrebné aj oceniť snahu študentov ukázať svoje znalosti a zároveň reprezentovať našu školu.

Ing. Róbert Zváč