Hlavná stránka Úspechy študentov

Trenčiansky robotický deň

Vo štvrtok 25. apríla 2013 sa v Trenčíne uskutočnil 8. ročník medzinárodnej prehliadky a súťaže robotov Trenčíansky robotický deň.

Organizátorom je Stredná odborná škola, Pod Sokolicami 14, Trenčín v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom, mestom Trenčín a EXPO CENTER a.s., pod osobnou záštitou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja a primátora mesta Trenčín, s primárnym cieľom popularizovať vedu a techniku medzi mladými ľuďmi trenčianskeho regiónu.

Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Súťaže som sa zúčasnila s 5 študentami krúžku Mikroprocesorová technika v 3 kategóriach.

Umiestnenie našich študentov:

Stopár kategória A

1.miesto robot Comander Peter Ondrejovič 3.E
2.miesto robot Baltazár Richard Horniak 3.E

Stopár kategória B

1.miesto robot Paso Ondrej Stratený 4.F

Matúš Kubiš 4.F s robotom Tungle2 dráhu prešiel, ale nebol medzi prvými tromi pretekármi, podobne aj Adam Kalvaster z 1.E so skladačkou Tatra 148.

V súťaži stopár mobilný robot musí prejsť dráhu vyznačenú čierno-bielymi panelmi. Dráhu treba prejsť za čo najkratší čas. V kategórii B na sa nachádzajú prekážka v podobe prechodu cez piesok.

Súťaž je medzinárodná a zúčastnili sa jej súťažiaci z Česka, Nemecka, Rumunska.

Súťažné kategórie:

• Stopár kategória A
  • Stopár kategória B
  • Skladačky
  • Voľná jazda (FreeStyle)

Mobilný robot obsahuje okrem iných častí mikroprocesor, ktorý sa vyučuje programovať na našej škole v odbore technické lýceum, elektrotechnika a mechatronika. Programuje sa v programovacom jazyku C.

Veľmi hodnotnou súčasťou súťaže boli aj prezentácie robotizovaných pracovísk, rôzne robotické výrobky, roboty, ktoré vyrobili študenti stredných a vysokých škôl (3D tlačiareň, vozidlo, humanoidný robot, robot pavúk, robotické rameno a podobne).

Účasť na súťaži je pre všetkých zúčastnených veľmi inšpirujúca a povzbudzujúca.

Handlová 25.4.2013

Ing.Katarína Ďurčová