Hlavná stránka Úspechy študentov

Trenčianske robotické dni

Dňa 3. apríla 2014 (štvrtok) sa v Trenčíne uskutočnil 9. ročník medzinárodnej prehliadky a súťaže robotov pod názvom Trenčianske robotické dni.

Organizátorom bola Stredná odborná škola, Pod Sokolicami 14, Trenčín v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom, mestom Trenčín a EXPO CENTER a.s., pod osobnou záštitou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja a primátora mesta Trenčín, s primárnym cieľom popularizovať vedu a techniku medzi mladými ľuďmi trenčianskeho regiónu.

Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Súťažné kategórie:

Stopár A
Stopár B
Skladačky
Voľná jazda (FreeStyle)

Výsledky:

Kategória Stopár A

1. miesto robot Baltazár Richard Horniak 4.E
2. miesto robot QQ Peter Ondrejovič 4.E
3. miesto robot Cruiser Martin Stotka 2.A

V tejto kategórií súťažilo celkovo 37 mobilných robotov. Z našich študentov sa v tejto kategórií predstavil aj Marián Štefánik z 2.A, ktorého robot síce dráhu prešiel, ale jeho čas stačil len na 16. miesto.

V kategórií FreeStyle súťažil Adam Kalvaster z 2.A so skladačkou GOLF 5.

Ďalej z našej školy získal špeciálnu cenu od spoločnosti ABB s.r.o. študent Richard Horňák zo 4.E za kreatívne riešenie.

V kategórií Stopár A mobilný robot musí prejsť dráhu vyznačenú čierno-bielymi panelmi. Dráhu treba prejsť za čo najkratší čas. V kategórii B sa na dráhe nachádza prekážka v podobe prechodu cez piesok a mostík.

Spomínané roboty boli postavené na krúžku Robotika (vedie Ing. Katarína Ďurčová). Mobilný robot obsahuje okrem iných častí mikrokontroler ATMEL ATmega328, ktorý sa vyučuje programovať na našej škole v 3. a 4. ročníku v odbore technické lýceum, elektrotechnika a mechatronika. Programuje sa v programovacom jazyku C.

Účasť na súťaži je pre všetkých zúčastnených veľmi inšpirujúca a povzbudzujúca.

Ing. Katarína Ďurčová