Hlavná stránka Vnútorný poriadok školy Dochádzka žiakov do školy
PDF Tlačiť E-mail
Napísal Iveta Čapliarová   

Návšteva študentov a učiteľov z Nórska

 

Fond NIL na podporu spolupráce v oblasti vzdelávania umožnil našej škole zapojiť sa do medzinárodnej spolupráce so strednou školou v nórskom Trondheime v projekte s názvom “Kde bolo, tam bolo na Slovensku a v Nórsku“ alebo Povesti a ľudové remeslá. Ústrednou témou bolo historické dedičstvo oboch krajín a vzájomné poznávanie sa jeho prostredníctvom.

Po polročnej vzájomnej komunikácii, spolupráci a prípravnej návšteve došlo konečne k očakávanému stretnutiu účastníkov obidvoch krajín na Slovensku. Nórski hostia pricestovali v sobotu 3.10.2009. Študenti boli ubytovaní v rodinách, aby sa čo najviac spoznali a komunikovali so slovenskými študentmi. Po nedeľnom relaxe nasledoval pracovný program. Účastníci prezentovali svoje krajiny, ich históriu, kultúru a zvyklosti. Slovenskí učitelia a študenti pripravili workshopy, prehliadky a seminár zameraný na ľudové tradície, povesti a remeslá. Povesť o Jánošíkovi si napísali, režírovali a nacvičili študenti v modernom – humorne ladenom príbehu aj s autentickými kulisami. Učili nórskych študentov zdobiť veľkonočné vajíčka, medovníky, vianočné ozdoby, a prezentovali im ľudové remeslá. Počas dvoch týždňov sme spoločne navštívili Bojnický zámok, Čičmany, Banskú Štiavnicu, Banskú Bystricu, Rajecké Teplice, Turčianske Teplice, Oravský hrad, Spišský hrad, Levoču, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Západné a Vysoké Tatry, Demänovskú jaskyňu, skanzen v Pribyline a mnoho ďalších zaujímavých miest.

Projekt obohatil účastníkov nielen novými informáciami, skúsenosťami a zážitkami, ale aj priateľskými vzťahmi. Z našej školy boli v pracovnej skupine študenti z 2.B, 2.C, 2.D, 3.C, 3.D, 3.A a 4.A triedy.

Druhý týždeň boli projektové aktivity presunuté do Západných Tatier do hotela Spojár. Študenti tak mohli tráviť spolu viac času a rýchlejšie sa aj presúvať počas poznávacích exkurzií v rámci Slovenska. Naši partneri ocenili prijatie na Mestskom úrade v Handlovej, program v škole a všetky realizované podujatia na Slovensku. Veľmi sa im u nás páčilo a všetci účastníci projektu sa už tešia na ďalšie stretnutie v Nórsku, ktoré sa uskutoční v máji 2010. Mimoriadne oceňujeme spoluprácu, pochopenie a entuziazmus riaditeľa partnerskej školy pána Haralda Volana.

Finálny produkt projektu bude tvoriť rozsiahla fotodokumentácia, prezentácie, videá a brožúrka o aktivitách. Študenti a učitelia získali netradičnou formou vďaka medzinárodnému stretnutiu nové poznatky, skúsenosti a informácie.

K úspešnému uskutočneniu tohto projektového stretnutia prispela výborná spolupráca s agentúrou SAIA, n.o., odborom medzinárodnej spolupráce TSK v Trenčíne a všestranná podpora vedenia našej školy.

Tento projekt je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky prostredníctvom Fondu NIL na podporu spolupráce v oblasti vzdelávania.

PROGRAM:
3.10.2009 - sobota
príchod hostí lietadlom do Prahy, odvoz autobusom na Slovensko, vzájomné zoznámenie dvojíc a odchod do rodín

4. 10. 2009 - nedeľa
deň v rodine, učitelia Turčianske Teplice

5. 10. 2009 - pondelok
deň v škole, prezentácie, obed v škole, voľné popoludnie

6.10.2009 - utorok
Rajecké Teplice - kúpele
exkurzia - Čičmany - skanzen a ľudové remeslá

7. 10. 2009 - streda
predstavenie slovenských tradičných remesiel - zdobenie kraslíc, výroba a zdobenie medovníkov
slávnostný obed, športové popoludnie

8. 10. 2009 - štvrtok
prijatie u primátora - 10.00 hod.
Banská Štiavnica - bynské múzeum Nový hrad

9. 10. 2009 - piatok
prehliadka zámku a zoo v Bojniciach

10. - 11. 10. 2009 - sobota, nedeľa
víkend v rodinách, učitelia kúpele Bojnice a Remata
nedeľa - odchod do Západných Tatier

12. 10. 2009 - pondelok
Spišský  hrad, Spišský salaš, Levoča - radnica a Dom majstra Pavla
Vysoké Tatry - Štrbské pleso
večerný program - Nóri - tanec
13. 10. 2009 - utorok
exkurzia - Demänová a Demänovská jaskyňa slobody
workshop - príprava scénky o Jánošíkovi
spoločný večer - poznávame sa navzájom
14. 10. 2009 - streda
kysucká dedina, kaštieľ v Radoli, lesná úvraťová železnica
výroba tradičných vianočných ozdôb
vystúpenie folklórnej skupiny o slovenských zvykoch a tradíciách počas roka na dedine - dožinky, Veľká noc, Vianoce, fašiangy
15. 10. 2009 - štvrtok
Múzeum liptovskej dediny, ukážky tradičných ľudových remesiel
workshop - tradičné remeslá
prednáška člena horskej služby o ochrane prírody na horách, diapozitívy
16. 10. 2009 - piatok
Tatralandia alebo podľa záujmu turistika
záverečný workshop, vyhodnotenie projektových aktivít, záverečný produkt
rozlúčka, hostia odchod autobusom do Prahy a odlet domov

 

Posledná úprava Nedeľa, 08 Máj 2016 05:38
 
Čo si vo svojom živote ceníte najviac?